İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

Kazakistan Heyeti'nden İAOSB Çıkartması

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Ayan Kolbay ve Kazak Kültür Platformu Başkanı Çağlar Erbek Kazakistan ile İzmir arasındaki yatırım olanaklarını geliştirmek amacıyla İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ni (İAOSB) ziyaret ettiler.
 
İAOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Uysal ve Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Kabaklı ile görüşen Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Saparbekuly, Bölgede faaliyet gösteren firmalar ile işbirliği yapmak istediklerini belirterek, Türk yatırımcılara birçok alanda destek vereceklerini vurguladı.
 
Bölge’de yürütülen çalışmalar ve verilen hizmetler hakkında bilgi veren Uysal, İzmir’de yer alan 13 tane organize sanayi bölgesi arasındaki en büyük bölge olduklarını belirtti. Uysal ayrıca; doğalgaz ile çalışan ATAER elektrik santrali ve arıtma tesisi ile Çevre Alanında Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Çevre Uygulama Ödülü alan, çevreye duyarlı hassas bölgeler arasında yer aldıklarının altını çizdi.
 
Saparbekuly Kazakistan’ın, yatırım piyasasına bakıldığında 36’ncı, azınlık yatırımcıların korunması konusunda ise 1’inci sırada yer aldığını açıklayarak; “Aslında Kazakistan, yolu denize çıkmayan bir kara ülkesi olmasına rağmen; Rusya ve Çin başta olmak üzere deniz gibi iki tane büyük komşusu var. Ülke aynı zamanda siyaset ve ekonomi açısından da istikrarlı bir ülke. Gelişmiş finans ve banka sistemi ile 2017 yılında yüzde 4 büyüme gerçekleştirirken, bu seneki hedefini yüzde 5 olarak belirledi. Kazakistan’dan 2005-2017 yılları arasında toplamda 260 milyar dolarlık yabancı yatırımcı çıktı. Bunun tahmini yıllık geliri 23 milyar dolar ve bu bütçenin 8 milyar doları ise direkt sanayi ve üretim sektörüne yatırılıyor. Bununla beraber ulaştırma ve lojistik sektörlerine de yatırımlarımızı arttırdık. Şuanda Batı ile Çin arasındaki konteynır taşımacılığının yüzde 80’i Kazakistan üzerinden yapılıyor. Çin’den Hazar’a olan demiryolu taşımcılığı ise her gün yapılmakta. Bu alanda adım attığımız diğer bir yön ise Kuzey-Güney Hattı. Bu hat için de İran’da yeni bir liman alma çalışmasındayız. Şuan Çin’de ve Gürcistan’da 2 adet limanımız var. Uygun şartlar olursa Türkiye’de de bir liman alınabilir diye düşünüyorum. Bu yollar üzerinden artık 15 gün içerisinde Avrupa’ ya ürün gönderebiliyoruz” dedi.
 
Kazakistan’da üretim yapan yabancı yatırımcıların, Arap ülkeleri dâhil olmak üzere, Çin, Batı ve Doğu Avrupa’da rekabet ortamına kolaylıkla girebileceklerini vurgulayan Saparbekuly, Çin ile 50 yıllık Track Anlaşma imzaladıklarını söyledi. Söz konusu anlaşma ile üretim ve ulaşım maliyetlerinin daha da azaldığını vurgulayan Saparbekuly, ayrıca ülkede yüksek teknoloji merkezlerinin de bulunduğunu belirtti.
 
Özellikle; tarım ve hayvancılık, kimya, maden, turizm, tekstil ve makine sektöründe birçok projelerinin olduğunu bildiren Saparbekuly, kurucuları oldukları Avrasya Ekonomik Birliği ve üyesi oldukları Gümrük Birliği ile Kazakistan, Rusya, Ermenistan ve Kırgızistan ile mal ve sermayenin serbest olduğu ortak bir pazarlarının bulunduğunu açıkladı. Sapabekuly sözlerine şöyle devam etti; “Kazakistan’da yapılan yatırımların hepsi ihracata yönelik yatırımlar. Serbest bölgelerde teşviklerimiz, kurumsal vergi, kara vergisi, arsa vergisi, gayrimenkul vergisi, makine vergisi, ham madde vergisi muafiyetlerine ve ücretsiz arsa tahsisine dayanıyor. Sanayi bölgelerinde ise yatırım miktarı 13 milyon doları geçmek üzere yine bazı muafiyetler geçerli olmakla birlikte 10 yıllığına makine ve hammadde imalatında 6 senelik vergi muafiyeti veriliyor” dedi.
 
Kazakistan Ekonomi Müsteşarı Ayan Kolbay, Kazakistan’ın 18 milyon nüfuslu olmasına rağmen bu kadar yabancı yatırımcıyı üretim yaparak ve üretilen malları yan pazarlara dağıtarak kaldırdıklarını vurgulayarak; “Çin pazarına girmek istiyorsanız Kazakistan’da yatırım yaparak, Rusya’ya ise yine Kazakistan üzerinden gümrüksüz girebilirsiniz” dedi.
 
Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise üretim maliyetlerinin sayısal verilerine değinerek, doğalgaz fiyatının 30 kuruş, elektrik fiyatının 15 kuruş, suyun 1 TL ve asgari ücretin 100 dolar olduğunu söyledi.
 
Üretim kapasitelerinin Kazakistan’daki firmalardan çok daha fazla olduğunu belirten İAOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Uysal, 140 bin ton cıvata ürettiklerini ve Kazakistan’da bulunan 300 milyon TL’lik ithalat açığını bir nebze karşılayabileceklerini bildirdi. Kazakistan’a boya ihracatı yaptığını belirten İAOSB Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Kabaklı da ithalat mevzuatı ve gümrük ile ilgili bilgi aldı. 120 bin ton boya ithalatında bulunduklarını belirten Saparbekuly, ithalat alanında genelde vergi olmadığı için 25 bin dolar net karlarının olduğunu belirtti.
 
Saparbekuly, Türkiye’yi kardeş ülke olarak gördüklerini ve ileride işbirliği yapmak istediklerini bir kez daha vurgulayarak, İAOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. Fatih Uysal’ın sahibi olduğu Norm Civata San. ve Tic. A.Ş. firmasını ziyaret ettiler.
 
Neden Kazakistan 
 
  • Mal ve sermaye akışının serbest olduğu Avrasya Ekonomi Birliği kurucularındandır
  • İstikrarlı, gelişmiş finans ve banka sistemi ile 2017 yılını yüzde 4 büyüme ile tamamlayan ülke 2018 yılında yüzde 5’lik büyüme hedeflemektedir
  • 11 adet Serbest Ekonomi Bölgesine, kurumsal vergi, kara vergisi, arsa vergisi, gayrimenkul vergisi, makine vergisi, hammadde vergisi ve ücretsiz arsa tahsisi teşvikleri; Sanayi Bölgeleri’ne ise yatırım miktarı 13 milyon doları geçmek üzere 10 yıllığına makine ve hammadde imalatında 6 senelik vergi muafiyeti verilmektedir
  • Son 12 yıl içerisinde 260 milyar dolar yabancı yatırım çekmiştir. Doğudan-batıya ve kuzeyden-güneye doğru gerek demiryolu gerekse gemi taşımacılığı ile lojistik alanda gelişmiştir
  • Gelişmiş konteynır taşımacılık sistemi ile 15 gün içerisinde Avrupa’ya ulaşım sağlamaktadır
  • Tır ve kamyonların ülkeye giriş-çıkışlarını kolaylaştırmak adına Çin ile 50 yıllık anlaşma yapılmıştır
  • Dünya Bankası ve ‘Doing Business’ Uluslararası Finans Kurumu raporlarına göre iş yapma kolaylığı açısından 36’ncı sırada, azınlık yatırımcıları koruma açısından ise 1’inci sırada yer almaktadır
  • Astana Uluslararası Finans ve Yüksek Teknoloji Merkezleri açılmıştır.
 
 
Nisan 2018

 

Diğerleri

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir