İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

Nihat Zeybekci, İAOSB'de Projelerini Aktardı

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ederek, Bölge katılımcıları ile bir araya geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirse, hayata geçireceği projelere ilişkin bilgi veren Zeybekci, katılımcıların sorularını da yanıtladı.
 
Zeybekci ile Bölge hakkında genel bilgileri paylaşan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, 600 fabrikada 40 bini aşkın kişiye istihdam yaratılan İAOSB’nin, Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile de Türkiye’ye örnek bir çalışmaya imza attığını söyledi.
 
Üretimi ‘ekonomik refahın olmazsa olmazı’ şeklinde nitelendiren Uğurtaş, Türk sanayine ve ekonomisine ciddi katkıda bulunan İAOSB’nin özellikle ulaşım konusunda yaşadığı güçlüğü aktardı. Uğurtaş, konuyla ilgili şunları söyledi:
 
“Bugün çevre yolu sabah ve akşam saatlerinde ulaşılmaz bir noktaya geldi, İzmir’in mutlaka körfez geçişine ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Çevreye ve doğal yaşama en ufak bir zarar vermeden körfez geçişini sağlamak mümkün. Bunun yanı sıra Bölgemize kadar tramvay projesinin ihalesinin yapıldığını biliyoruz. 40 binin üzerinde çalışanı olan bir Bölge üzerinde söz konusu çalışmanın tamamlanmasını, Bölgenin tramvay gibi modern bir ulaşıma bir an evvel kavuşmasını bekliyoruz.”
 
En avantajlı kent İzmir
 
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci de, İzmir’in en büyük üretim ve istihdam yaratan OSB’sinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Bugün gözümüz gibi bakmamız gereken yerlerden bir tanesindeyiz” dedi.
 
En büyük hedeflerinin başında İzmir’de sanayi ve istihdam yaratacak OSB’lerin, serbest bölgelerin sayısının artırılmasının geldiğini bildiren Zeybekci, planladığı çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
 
“Yeni organize sanayi bölgelerini planlamak, imar yetkisini kullanarak organize sanayi bölge etrafındaki kamu arazilerinin organize sanayi bölgelisinin plan yetkisi marifetiyle getirme ve oralarda yatırımcıların kullanıma sunmak belediyenin görevlerinden birisi... İzmir’de birlikte yapmamız gereken şeylerden biri de yeni sanayi alanları, yeni sanayi siteleri, yeni turizm alanları üretmek. Bununla birlikte İzmir kültür turizminin başkenti olacak bir potansiyeli sahip. Bizdeki antik kalıntıların önemi ve değeri Yunanistan ve İtalya’dan fersah fersah önde… Türkiye’de artık belediye başkanları yatırımcının peşinden koşturuyor. Yatırım alanını bedavaya vermek yetmiyor; ‘yolunu da yapacağım senin, bütün her şeyin bana ait sen yeter ki gel’ diyor Türkiye’de artık böyle bir anlayış var. Dünya bir yere gidiyor, Türkiye ilerleyen dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor.
 
Artık üretebilme kabiliyeti dünyada avantaj değil çünkü dünyada Sanayi 4.0 gibi bir anlayış ortaya çıktı. 2 sene önce doğru bildiklerimiz, bugünün yanlışları oldular… Önceden 1000 kişilik fabrikada üretilen, şimdi 22 kişilik fabrikalarda üretilir hale geldi. Ticaret anlayışları da inanılmaz şekilde değişiyor, artık ticaret alışverişlerimizin bir kısmını elektronik ortamda yapar hale geldik. Dünyadaki elektronik ticaret kendi içerisinde yüzde on yedi büyüdü. Dünyanın resmini çizelim ki, bu çizdiğimiz dünya içinde Türkiye’nin avantajlarını ve dezavantajlarını görebilelim. Türkiye’nin avantajlarının en çok yoğunlaştığı yer İzmir’dir.”
 
Sorunları çözeriz
 
Yapmayı planladıkları çalışmalara yönelik bilgi veren Zeybekci, özellikle ulaşım, çöp, turizm, sanayi konularında önemli projeler hazırladıklarına dikkat çekerek şunları söyledi:
 
“Avrupa’yı ve Balkanları Çanakkale Köprüsü ve otoyol ile İzmir’e bağlıyoruz. İstanbul –İzmir otobanı bu sene açılıyor. Antalya’ya gelen turistler Antalya-İzmir otoyolu ve demir yolu ile iki buçuk saatte İzmir’de olabilecek. 21.  yüzyıla hazırlanacaksak, eksiğimizi ve envanterimizi ortaya dökmemiz lazım. İzmir’de bütün odalarla bir araya gelerek onları dinledik. Karşıyaka ile Alsancak tramvayını bayraklı üzerinden tamamlayıp Çiğli’ye kadar getirmek istiyoruz. Trafikle ilgili ilk göreve geldiğimiz andan itibaren üçüncü ayın sonunda ihalesine başlayacağımız 28 tane köprülü kavşak ve battı-çıktıyı 2 yılda tamamlayacağız. Çevremizdeki katı atık problemlerini 1,5 yıl içerisinde çözeceğiz. Köprü kavşaklarının da her biri maksimum 100 gün içinde bitecek. Öyle planlayacağız ki bunları yaparken şehrimizin trafiğini aksatmadan yapacağız. 6 ay içerisinde bu şehirde çukur diye bir şey kalmayacak. 9 ay içerisinde şehre gelmeyen vatandaşımıza şunu söyleteceğiz: ‘Ne olmuş bu şehre acaba?’.”
Nihat Zeybekci, konuşmasının ardından İAOSB’li sanayicilerin sorularını yanıtladı.

 

Diğerleri

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir