İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

OSBDER Yönetim Kurulu ve Üyeleri Diyarbakır OSB'yi Ziyaret Etti

OSBDER Yönetim Kurulu ve üye OSB’lerin Yönetim Kurulu Başkanları, Diyarbakır OSB’yi ziyaret ederek, Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı’ndan bölgedeki yatırım olanaklarına ilişkin bilgi aldılar.
 
Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER)  ve Gebze OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkan Vekili ve İzmir Atatürk OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Dudullu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Önay, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler,  Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Birlik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Telli, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Üyesi ve Bursa Hasanağa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun,  Hukuk Danışmanı Av.Hasan Doğan ve OSBDER Genel Sekreteri Özgü Özkütük;  Diyarbakır Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından karşılandı.
 
Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kuruluna Diyarbakır’da birlikte olmaktan memnun olduklarını belirterek, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Yıldırım, küresel ve ulusal ekonomide günden güne zorlaşan şartlar altında üretim yaparak istihdam yaratmanın kaynak ve cesaret istediği bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, bu süreçte üreten ve istihdam yaratan OSB’lerin ülke ekonomisindeki önemine değindi.
 
Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı da Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi ve Diyarbakır’daki yatırım fırsatları hakkında bilgi verdi. Odabaşı, Diyarbakır OSB’nin gıda ve tekstil üretimi ile ihracatında Türkiye’de önemli bir konumda olduğuna dikkat çekerek, “Diyarbakır OSB olarak özellikle yakın sınır komşularımız başta olmak üzere Ortadoğu ve bu bölgelerden etkilenen ülkelere yönelik ticari ilişki içerisindeyiz. Gıda ve tekstil ürünleri başta olmak üzere sanayi üretiminde de istenilen seviyede olmasa bile hatırı sayılır bir ihracat söz konusu” diye konuştu.
 
Diyarbakır’a yatırımın avantajları
Diyarbakır OSB’ye yapılacak yatırım için devletin sağladığı destek ve teşviklere de değinen Odabaşı, “Diyarbakır OSB’de yatırım yaptığınızda; Türkiye’den alacağınız makine-ekipmanlar için KDV ödemeyeceksiniz.  Türkiye’ye dışarıdan makine-ekipman getirirseniz de Gümrük Vergisi ödemeyeceksiniz. Yapacağınız yatırım tutarının yüzde 70’i oranında Kurumlar Vergisi’ne da tabi olmayacaksınız. Fabrikada çalışan işçilerin sigorta priminin işveren hissesini 12 yıl boyunca devlet ödeyecek. Fabrikada çalışan işçilerin sigorta priminin işçi hissesini 10 yıl boyunca devlet ödeyecek. Fabrikada çalışan işçilerin gelir vergisi stopajını 10 yıl boyunca devlet ödeyecek. Yatırım tutarının yüzde 70’i kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredi faizinin 7 puanını devlet size geri ödeyecek. Yatırım yeri yüzde 60 indirimli tahsis edilecek” dedi.

 

Diğerleri

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir