İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

Bölgesel ve Ulusal Kalkınmada İYTE-İAOSB İşbirliğinin Önemi

Sayın İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Katılımcısı,

Bildiğiniz gibi üniversiteler, akademik altyapılarında ürettikleri teorik bilgilerin, küresel pazarlara sunulabilecek nitelikte bir ürüne evirilmesi noktasında, önemli bir sorumluluk içerisindedirler. Bu sorumluluk, üniversite-sanayi işbirliğine olan ihtiyacı arttırdığı gibi, üretim maliyetini düşürmek, yüksek teknolojili ürün üretebilmek ve ülkemizin sosyo-ekonomik kalkınmasında etkin rol oynamak adına, tüm paydaşları bir araya getiren ve hep birlikte yeni projeler üretmeyi teşvik eden bir kazanım olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Bu kapsamda İYTE, ileri teknolojili ürünlerin, ihracatımız içindeki payını artırmak, Endüstri 4.0 ve yapay zekânın hâkim olacağı gelecekte, ülkemizin daha güçlü bir şekilde söz sahibi olabilmesi için “İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü – Sanayii Buluşmaları” gerçekleştirmektedir. Yenilikçi girişimciliğin geliştirilmesi, doğru akademisyenin doğru sanayici ile bir araya gelebilmesi ve iki tarafın da birbirinin dilinden anlaması amacıyla gerçekleştireceğimiz bu buluşmalarda, sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.

Kampüsümüz içinde faaliyetlerini sürdüren ve benim de Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım, Ege Bölgesi’nin ilk ve en büyük teknoparkı da olan Teknopark İzmir, bugüne dek toplam 600 milyon cirosu ve ürettiği yüksek teknolojik ürünlerden elde edilen yıllık 60 milyon dolarlık ihracat geliriyle bölgemizin ve totalde ülkemizin kalkınma sürecinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Teknopark İzmir, üniversite ve özel sektörün ortak araştırma projelerinin sonucunda, yeni fikirlerin uluslararası arenada ticari değeri olan bir ürüne dönüştürüldüğü ve bu süreçte gerekli donanım ile altyapının sağlandığı bir ekosistem olarak, İYTE çatısı altında pek çok önemli projeye imza atmıştır. Daha mezun olmadan, öğrencilerine ve genç girişimcilere kendi şirketlerini kurma olanağı sağlamasının yanı sıra, Kuluçka Merkezinde öğrenci ve akademisyenler başta olmak üzere tüm girişimcilere, girişimcilik, danışmanlık, ofis, alt yapı, mentörlük gibi konularda destek vermektedir.

Öncülüğünüzde şekillenecek ve bünyenizdeki firmaların davetli olduğu bir oturumda; İYTE’deki nitelikli akademisyenler ve özel sektörün birlikte çalışmasının başarılı örneklerini de paylaşacağım “Bölgesel ve Ulusal Kalkınmada Üniversite - Atatürk Organize Sanayi İşbirliğinin Önemi” başlıklı konferansıma siz değerli sanayicileri davet ediyor ve bu kapsamda yeni işbirlikleri oluşturma temennimi yineliyorum.

Prof. Dr. Yusuf Baran

Rektör

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

 

Yer: İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Atatürk Toplantı Salonu

Tarih: 06 Aralık 2019

Saat:15.00

Etkinlik Katılım Formu
: *
: *
: *
: *
*
*
Not: "*" işareti doldurulması zorunlu alanları göstermektedir...
İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir