İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

COVID19 Hastalığında İş Yerlerinde Alınacak Önlemler

Sayın Katılımcımız,

İlgi: İzmir Valisi’ne hitaben yazılan 05.05.2020 tarih ve 173 sayılı yazımız,

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanımız tarafından İzmir Valisi’ne hitaben yazılan ilgide kayıtlı yazı ile Covid-19 salgını sürecinde Bölge fabrikalarında çalışanlara Covid-19 testi yapılması ve eğitim verilmesi konuları belirtilerek bu konuda Valiliğin desteğinin sanayiciler için taşıdığı önemin altı çizilmiştir. Talebimize istinaden, İzmir Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Biriminden uzmanlar Yönetimimizi ziyaret etmişlerdir.

Yapılan ziyarette uzmanlar Covid-19 tarama testinin işletmelerde klinik bulgu olmaksızın tüm çalışanlara uygulanmasının çözüm olmadığını belirterek bunun yerine test yapılacak hedef grubun iyi belirlenmesinin önem kazandığını ifade etmişlerdir. Ayrıca, diğer çalışanlarla teması fazla olabilecek kişilerin (aşçılar, yemek dağıtımı/çay servisi elemanları, temizlik personeli, danışma, santral çalışanları, sekreter ve servis şoförleri) bulaşı önlemek için tüm tedbirlere uyması, işyeri hekimleri tarafından yakından takip edilmesi, tanı konmuş kişilere Sağlık Müdürlüğü ekiplerince filyasyon çalışması yapılması ve tespitlere göre 14 gün takip, izolasyon, test uygulanması gibi önlemlerin alınmasının daha etkili olduğu bilgileri verilmiştir.

İşyerlerinde çalışanların Covid-19 virüsünden korunması için alınabilecek önlemler, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üretim tesislerinde çalışanların virüsten korunması amacıyla yayınladığı bilgi notunda paylaşılmıştır. Tedbirlerden bazıları; üretim alanları, büro, yemekhane gibi alanlarda çalışanlar arasında en az 1,5 metre mesafe olması, maske kullanılması, çalışanların işe başlamadan önce ve çalışma süresince belirli aralıklarla en az 20 saniye boyunca ellerini su ve sabunla yıkaması, işyerlerinde dezenfektan kullanımı vb. şeklindedir. Tüm tedbirler alınmış olsa da çalışanların işyeri dışında almış olduğu virüsü işletmede yayma riski bulunmaktadır. İşyerlerinde bu yayılmaya neden olan en riskli ortamlar sosyalleşme alanlarıdır. Bu sebeple özellikle sosyal ortamlarda kişisel temasların kontrol altına alınması önem kazanmaktadır.

Eğitim talebimize istinaden 28 Mayıs 2020 Perşembe, 14:00-15:00 saatleri arasında düzenlenecek internet seminerinde, İzmir Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’ndan Bulaşıcı Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Metin KIZILELMA, "COVID-19 Hastalığında İş Yerlerinde Alınacak Önlemler” konusunda bilgiler aktaracaktır. İşyeri hekimleri, idari işler ve insan kaynakları sorumlularına büyük katkı sağlayacağına inandığımız internet seminerine katılımınızı bekler, bilgilerinizi rica ederim.

Saygılarımla,

Ayşe AVANOĞLU

Bölge Müdürü V.

Bölge Müdür Yardımcısı

 

pc

 

Etkinlik Katılım Formu
: *
: *
: *
: *
*
*
Not: "*" işareti doldurulması zorunlu alanları göstermektedir...
İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir