İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

“KİTVAK ‘Umut Ve Destek İyileştirir’ Diyerek, 25 Yıldır Güç Veriyor”

KİTVAK ‘umut ve destek iyileştirir’ diyerek, 25 yıldır güç veriyor”
 
Çağımızın hastalığı kanser… Ama kıyısından ama tam ortasından girmediği hanenin kalmadığı illet hastalık… Maddi-manevi çöküşe neden olan bu hastalığa ilişkin tıp dünyası her geçen gün ümit verici çalışmalarına bir yenisini eklese de insanların adını ağzına almaktan korktuğu hastalıkların başında yine o geliyor…
 
İşte bu acımasız hastalıkla mücadele edenlerin yalnız olmadığını hissettiren, onkoloji hastalarına ve yakınlarına maddi manevi destek veren KİTVAK’ın Mütevelli Heyet Başkanı Ramazan Soncul ile kalplerinizi ısıtacak keyifli bir söyleyişi gerçekleştirdik. Kuruluşlarının 25. yılını kutlamaya hazırlanan KİTVAK’ın maddi-manevi destekçi sayısının katlanarak, dokunduğu hayat sayısının artmasını dileyerek sohbetimize başlıyoruz:
 
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
 
1947 yılında Burdur’da doğdum. 1971 yılında Eskişehir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldum. Aynı yıl Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörü olarak göreve başladım. 1984 yılında Gelirler Baş Kontrolörü iken görevden ayrıldım ve Mali Müşavir olarak serbest çalışma hayatına başladım.
 
1989 – 1992 yılları arasında Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi ve Bütçe Komisyon üyesi görevlerinde bulundum. 1991’den itibaren de Yeminli Mali Müşavir oldum. İzmir YMM Odasının Yönetim, Disiplin ve Denetim Kurulu üyeliklerinde bulundum. Halen kurucusu olduğum R/S Yeminli Mali Müşavirlik Ltd.Şti. ve Ramazan Soncul-Mehmet Tıkaç YMM ortaklığı adı altında yeminli mali müşavirlik faaliyetine devam etmekteyim.
 
Bu arada 1996 yılında Mütevelli Heyet Üyesi olarak KİTVAK’ın kuruluşunda görev aldım ve o tarihten itibaren de Vakfın Denetim Kurulu ve Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundum. 2008 /2020 yılları arasında 12 yıl KİTVAK Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptım. Şubat 2020’de yapılan genel kurulda; her zaman onur duyduğum KİTVAK’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını Sayın A.İklil Ulueren’e devrederken, aynı genel kurulda Mütevelli Heyet Başkanlığı’na seçildim. Vakfımızın tüm çalışmalarını yakından takip etmekteyim.
 
Kurulduğu günden bu yana, onkoloji ile mücadele eden hasta ve hasta yakınlarının hizmetinde olan KİTVAK’ın kuruluş amacını, bu fikrin doğuş nedenlerini ve bugünlere uzanan sürecini aktarır mısınız?
 
Prof. Dr. Suat Çağlayan başkanlığında 1991 yılında KİTDER ismiyle dernek kurulmuştu. Ancak büyük projeleri hayata geçirebilmek amacıyla 24 Mart 1996 tarihinde dernek vakfa dönüştürülerek KİTVAK kuruldu. Vakfımız artık çeyrek asırlık bir geçmişe, birikim ve deneyime sahip olup, bu yıl 25. yaşını kutlayacağımız köklü ve marka olmuş bir Vakıftır. Onkoloji hastası ve yakınlarına maddi manevi destekte bulunma amacıyla kurulmuş, bu amaç doğrultusunda bugüne kadar önemli projeler üretmiş, çok değerli eserleri İzmir’imize, ülkemize kazandırmıştır. KİTVAK sayısız hastaya, yakınlarına dokunmuş, dokunmaya ve yaralarını sarmaya devam etmektedir.
 
KİTVAK- EÜ Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi vakfımızın ilk büyük projesidir. Bu hastanemiz sadece ülkemiz değil yurt dışından da çocuk hastalara hizmet veriyor, şifa dağıtıyor. Pediatrik onkoloji hastanesi olarak yapılmasına karşın kanser vakalarındaki artış yüzünden erişkinlere de hizmet veren hastanemiz önemli bir ihtiyacı karşılamıştır.
 
O dönemde başta Kurucu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Suat Çağlayan olmak üzere, tüm Mütevelli Heyet Üyeleri, o dönemki Belediye Başkanımız Sayın Burhan Özfatura, Sayın Valimiz Kutlu Aktaş’ın da çok değerli katkıları olmuştur. Daha sonra hastanenin açılma aşamasında bugün rahmetle andığımız Sayın Ahmet Piriştina’nın çok değerli destekleri vardır. Hastanemiz 18 Mayıs 2004 tarihinde değerli konukların da yer aldığı bir törenle açılışı yapılmış ve Ege Üniversitesi’ne devredilmiştir. 
Hastanemiz; Çocuk onkolojide aynı anda 6-7 hastaya ilik nakli, erişkin onkolojide günde 50-60 hastaya ayaktan kemoterapi, yılda 15.000 hastaya hem ayaktan kemoterapi hem de poliklinik hizmeti verilen dev bir KEMİK İLİĞİ NAKLİ ve ONKOLOJİ TEDAVİ MERKEZİ'dir.
 
KİTVAK’ın en büyük eseri olan Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi içinde yer alan  “Pediatrik Kemik İliği Kök Hücre Nakil Ünitesi” aralıksız ve istikrarlı çalışmaları sonucunda Avrupa Kemik İliği Transplant Birliği (The European Group for Blood and Marrow Transplantation-EBMT) tarafından akredite edilmiş ve onaylanmıştır.
 
Ekonomik gücü yetersiz hasta ve hasta yakınlarının barınma sorunlarını çözmek amacıyla hayata geçirdiğiniz konukevlerine de değinmek isteriz. Konukevlerinize olan ilgi ve destek nasıl? Bugüne değin kaç aileye kucak açtınız?
 
Hastaneye geliş gidişlerimizde hasta yakınlarının bu ihtiyacını gördük. Soğukta, yağmurda, otoparkta, banklarda beklerler. Otele gidemezler. Hastasına da yakın mesafede olmak isterler. Çünkü hastanın başından ayrıldıkları zaman huzursuz olurlar. Bu proje bu sorundan doğdu. Ege Üniversitesi ile kısaca “HAYDİ” dediğimiz Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi Projesi için protokol imzaladık. 30 ayda bitirme sözümüzü 22 ayda yerine getirdik. Bu eserin tamamlanmasında yaptığı büyük bağışla katkıda bulunan sayın Kaya Tuncer’i de rahmet ve minnetle anmak gerekir.
 
Hastanemize birkaç dakikalık uzaklıktaki KİTVAK Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi’nin açılışını 7 Ekim 2011’de dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirdik. Tesis, 40 oda ve 102 yatak kapasitesi ile hizmet vermeye devam ediyor.
 
Sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi’nden de talep geldi. Bu vesile ile 3. büyük eserimiz olan KİTVAK-Abdulrezzak Sancak Konukevini de DEÜ’de 18 Aralık 2017’de 41 oda, 82 yatak kapasite ile hizmete açmanın büyük gururunu yaşadık. Son derece modern ve içinde çocuk oyun alanından kütüphanesine, kafeteryasından mutfağına kadar hasta yakınlarının her türlü ihtiyacını karşılamaktadır.
 
İnşaat yapmak hele de böyle büyük bir yatırıma soyunmak sadece bağışçı desteği ile bu eserleri meydana getirmek hiç de kolay değildi. Zorlandığımız çok zamanlar oldu. İşte bu zamanlardan birinde Sancak Ailesi yardımımıza koştu ve bize önemli bir bağışta bulundu. Konukevimizi tamamlayabildik. Açılışa çok az bir zaman kalmışken de değerli Mesut Sancak’ın abisi Abdulrezzak Sancak hayatını kaybetti. Biz de konukevimize abisinin ismi vererek onu sonsuza dek yaşatmak istedik.
 
Üniversitelerin işletmekte olduğu konukevlerimize ilgi çok fazla bu da bizleri çok mutlu ediyor. Bu kötü hastalıkta hijyen çok önemlidir. O yüzden hasta yakınları zaten zor şartlarda savaş verirken onların steril bir ortamda barınması ve hastalarına yürüme mesafesinde olmaları çok önemli. Vakıf olarak konukevlerimizin eksikliklerini her daim tamamlamaya çalışmaktayız. Ayrıca değerli bağışçılardan da sürekli destekler gelmekte. Bunlar kimi zaman konukevinde verilen bir yemek, erzak bağışı, kıyafet desteği ya da askıda oda için maddi bağış olabiliyor.
 
 2014 yılından beri her iki konukevimizde toplam 250 binin üzerinde toplam geceleme yapıldı.
 
Askıda oda çalışmanıza verilen destek nasıl? Buna çalışmanıza benzer nitelikte başka atılımlarınız olacak mı?
 
Askıda Oda uygulamamız 2014 yılında başlayan ve sürekliliği olan bir uygulamadır. Gücümüz yettiği sürece de devam etmesini arzulamaktayız. Bu uygulama yoksul olan, çok düşük geliri olan veya hiçbir geliri olmayan onkoloji hasta ve hasta yakınlarının EÜ ve DEÜ KİTVAK Konukevlerinde hiçbir ücret ödemeden kalmalarını sağlamaktadır. Tüm konaklama masrafları vakfımız tarafından karşılanmaktadır. Biz zaman zaman askıda oda için etkinlikler düzenlemekteyiz. Halkımız bu konuda son derece duyarlı. Küçük büyük demeden askıda oda için bağışlarımız gelmektedir. Hatta 2014 yılından beri her iki konukevimizde toplam askıda oda konaklama sayısı 26.000 gecelemenin üzerinde olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Vakfımız yaklaşık 500 farklı ihtiyaç sahibi hasta ve hasta yakınına yardım sağlamıştır. Buna benzer nitelikte başta çalışmalarımız tabi ki her daim olacaktır. Bunu ihtiyaçlara göre zaman içinde belirliyoruz.
 
İzmirlilerin Vakfınıza verdiği destek hakkında neler söylemek istersiniz?
 
KİTVAK’a güvenen ve destekleyen iyi kalpli hayırsever bağışçılarımız ile çok derin iletişim halindeyiz. KİTVAK aslında bir köprü vazifesini görmektedir. Yakınlarını kaybeden ve onlar için faydalı işler yapmak isteyen kıymetli gönül dostları kazandık. İş adamlarımızdan tüm projelerimizde büyük destek alıyoruz. Onların güvenini boşa çıkarmamaya yaptıkları her kuruşun yerinde harcanmasına çalışıyoruz. İzmirliler de oluşturduğumuz bu güvenin arkasında, İzmir’e bugünkü rakamlarla 60 milyon TL’ye yakın yatırım gerçekleştirmemizdir.
 
Vakfımızın bu başarısı, birlikte çalıştığım değerli Mütevelli Heyet Üyelerinin, her biri kendi meslek alanlarında çok başarılı kişilerden oluşan Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım ve vakıf görevlilerinin ve de KİTVAK’a gönülden bağlı olan, yıllardır özverili ve fedakâr bir şekilde projelerimizin hayata geçmesi adına etkinlikler düzenleyen, İzmir’de toplumun önde gelen kişilerinden oluşan İcra Komitesinindir. HEPSİNE AYRI AYRI MİNNET VE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM.
 
Son projeniz olan Hücre İşleme Merkezi’ni anlatır mısınız? Önemi nedir? Ne zaman açacaksınız?
 
Ege Üniversitesi KİTVAK Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde çocuklarımızı sağlığına kavuşturmak üzere dünyadaki en gelişmiş sağlık merkezleriyle entegre olarak, yenilikleri ülkemize taşıyacak “KİTVAK-Bilge Uysal Hücre İşleme Merkezi” ni 26 Şubat 2021’de hizmete açıyoruz. Bu proje pandemi dönemine denk gelmesine rağmen hayata geçirmenin ve bölgemizde bir ilki başarmanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 2 milyon liraya mal olan proje için gerekli maddi kaynağın büyük bölümü hayırsever dostum Norm Holding Onursal Başkanı Nedim Uysal tarafından karşılandı ve Merkeze değerli eşi Bilge Uysal’ın adı verildi. Tüm yasaklara, kısıtlı kaynaklara ve zor sürece rağmen KİTVAK 14 ay gibi kısa bir sürede bu merkezi tamamladı.
KÖK HÜCRE - KEMİK İLİĞİ NAKLİ TEDAVİSİ, çocukluk çağında ölümcül olan, başta lösemi gibi kanserler ve yaşamın mümkün olmadığı birçok doğumsal hastalıkta tek tedavi yöntemidir. Ege Üniversitesi Çocuk Kliniği 'kök hücre nakil tedavisini’1998'dan beri uygulayan bir tedavi merkezidir. 2007 yılında Avrupa Transplant Birligi (EBMT) tarafından akredite edilmiştir. Yaklaşık 21 yılda 700'den fazla çocuk hastaya kök hücre nakli uygulanmış ve pek çok çocuğumuz şifa bulmuştur. Uygulanan tedavinin standartlarını daha da yükseltmek ve dolayısıyla daha fazla sayıda çocuğumuzu yaşama kazandırmak KİTVAK’ın en büyük hedefidir.
 
Hastane bu bağlamda uluslararası standartları sağlamak, dünya ile entegre olmak, bizim çocuklarımıza da Amerika'da, Avrupa’da tedavi gören çocuklarla eşit kalitede hizmet sunmak amacıyla uluslararası bir kalite göstergesi olan JACIE (Joint Accreditation Committee) akreditasyon kalite belgesini almak hedeflenmiştir ve bu yönde çalışmaya başlamıştır. Hastane, bölgemizde pediatrik tedavilerde JACIE akreditasyonuna sahip ilk hastane olacaktır.
 
Ege Üniversitesi KİTVAK Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde her yıl ortalama 50 çocuğa ilik nakli yapılmaktadır. Tedavilerin başarı oranı bugüne dek yüzde 80 civarındayken, Hücresel Tedavi Merkezi hayata geçtiğinde bu oran yüzde 100’lere yaklaşacaktır. Dünyadaki tüm yenilikler yakından takip edilebildiği gibi, ilik nakli olan çocuklarımızın tedavisi ile ilik veren gönüllünün sağlığı daha iyi şartlarda korunacaktır.
 
 
Sıradaki hedefiniz nedir?
 
Sıradaki hedefimizi açıklamak için biraz erken, öncelikle merkezimizin açılışını yapmamız, sonrasında aklımızda olan yeni projemizi şekillendirmemiz gerekli. Ama hiç şüpheniz olmasın, yine onkoloji hastası ve hasta yakınlarının yaralarını sarmaya devam edeceğiz.
 
Size destek veren gönüllü genç KİTVAK’lıları da hatırlamak isteriz. Size nasıl ulaşıyor, çalışmalarınıza nasıl ortak oluyorlar? Küçük kardeşlerine destek vermek isteyen gençlerimizi nasıl yönlendiriyorsunuz?
 
KİTVAK’ın genç gücüdür Genç KİTVAK. Ege Koleji’nin önderliğinde başlatılan bir oluşum. Bu oluşumda yer alan gençler çeşitli etkinliklerle Vakfımızın projelerine katkı sağlıyorlar. Özel Ege Lisesi’nin yanında TAKEV, İzmir Amerikan, Özel Piri Reis, Gelişim, Yeşeren, Kent, Çamlaraltı, İTÜ Vakfı Okulları da kermes, tiyatro gösterisi gibi etkinliklerle KİTVAK’a destek olurken, öğrencilere de erken yaşta sosyal sorumluluk duygusu aşılanıyor. Onlara bu yolu açan öğretmenlerine, yöneticilerine de çok teşekkür ediyoruz.
 
Bu çocuklarımız, gençler tedavi gören yaşıtlarını zaman zaman hastanede ziyaret ederek onlara moral veriyorlar. Birlikte zaman geçiriyorlar, kitap okuyup derslerine yardımcı oluyorlar. Küçük yaşlarda yardımlaşmanın, topluma, insanlara hizmet etmenin önemini öğrenen, benimseyen Genç KİTVAKlılar’ın, ileride bizlerin yerini alması, KİTVAK’ın yöneticileri, gönüllüleri olmaları en büyük arzumuz. Böyle gençlere ihtiyacımız var.
 
Varsa eklemek istedikleriniz…
 
Bireysel mutluluk geçicidir. Etrafınızda mutsuz insanlar varsa sizin mutluluğunuzun değeri yoktur. Dolayısıyla o insanlar için herkes elinden geleni yapmalıdır. Biz arkadaşlarımızla birlikte bu sosyal sorumluluk duygusu içinde “topluma nasıl hizmet ederiz” amacı ile yola çıktık. Vakıf sayesinde onkoloji hastalarına ve yakınlarına yardımcı olabiliyoruz. Bağışçılarımız ve onlar arasında köprü vazifesi görüyoruz. Hizmet veriyoruz, onların sıkıntılarını çözmek için çaba sarf ediyoruz. Zorlu süreçlerinde maddi manevi destek olmaya çalışıyoruz. “Umut ve destek kanseri de iyileştirir” sloganıyla yola çıktık.  KİTVAK’ı yaşatın, hizmetleri çoğalsın diyerek bir kez daha vakfımıza destek çağrısında bulunuyor, tüm hayırseverlerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bu arada; vakfımıza desteklerini esirgemeyen AOSB yönetim kuruluna ve değerli başkanı Hilmi Uğurtaş’a teşekkürlerimi arz ederim.

 

Diğerleri

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir