İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

İAOSB’de Güneşten Enerjiye: Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretim Tesisi

Sanayi üretiminin ve nüfusun artması ile Türkiye’nin enerji ihtiyacının ve enerjiden kaynaklı cari açığın sürekli olarak arttığı bir gerçektir. Enerjide dışa bağımlılık, üretimin ve ekonominin sürdürülebilirliğine yönelik bir tehlike potansiyelini beraberinde getirmektedir.

İzmir Kalkınma Ajansı 2012 Yılı Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan  “İAOSB’de Güneşten Enerjiye: Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretim Tesisi” Projesi ile Yenilenebilir Enerji üretimi için yüksek kapasiteli örnek bir proje gerçekleştirilmiştir.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin Proje Ortağı olarak yer aldığı, 12 aylık proje uygulama süresinin sonunda Haziran 2014’de başarıyla tamamlanan Projemiz ile İAOSB; yenilenebilir enerji kaynağı kullanarak 500 kWp gücünde lisanssız elektrik üretimine başlamıştır.
 
Proje sonunda, üretilen elektrik ile İAOSB Hizmet tesislerinin elektrik ihtiyacı karşılanmakta, yıllık 780.000 kWh enerjinin fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kullanılarak yıllık 25 ton karbon emisyonunun azaltılması sağlanmaktadır.

İzmir’in üretim ve ticaret merkezi olan İAOSB’de, sanayiciye ve diğer OSB‘lere örnek olan projemiz ile yenilenebilir enerji için yüksek görünürlüklü bir vitrin oluşturulmuştur.

Diğerleri

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir