İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

Başkanın Kaleminden

Cari Açık, Teknoloji, İnsan

Tüm ülkenin gözünün ve kulağının Mehmetçiğin içine girdiği sıcak çatışmalarda olduğu bir dönemde, kalbimiz onlarla birlikte. Şehitlerimize rahmet dilerken, en büyük dileğimiz askerlerimizin sağ salim ve başarılı bir biçimde geri dönmesidir. Bu girilen zorlu mücadelenin ülkemiz üzerindeki terör belasının belinin kırılması ile sonlanmasını temenni ediyoruz.
 
Değerli Sanayici Dostlarım;
Türkiye ekonomisinin psikolojisi yılbaşından bugüne olumlu söylemler ile desteklenerek, 2018 yılına ait beklentilerin yükselmesi sağlanıyor. Torba yasalar içinde yeni teşvik ve destekler açıklanıyor. Ekonominin 2017 yılına göre daha iyi olduğundan ve daha da iyi olacağından söz ediliyor. 2017’de yakalanan büyüme rakamının altı çok incelenmeden enflasyonun ve işsizliğin tek haneli rakamlara ineceği beklentileri çoğalıyor. Son dönemde bazı AB ülkeleri, özellikle Almanya ve ABD ile başladığı düşünülen makul iletişim süreci de bu olumlu beklentileri güçlendiriyor.
 
Ancak bu süreçte kafaları karıştıran iki olgu var: İlki, bu olumlu gözüken ekonomik görünüm hakkında halkın ne gördüğü. Bu alanda Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada ekonomi iyiye gidiyor diyenlerin oranı yüzde 30’larda gözüküyor. Ekonomik gelişmelerin hayatlarına etkisi hususunda ise yüzde 55’e yakın cevap “olumsuz etkilendim” olmuş. Ancak bu cevaplara rağmen ekonomi politikalarını başarılı bulanların oranı yüzde 47’lerde çıkmış. Ortada bir kafa karışıklığı olduğu görülmektedir.
 
Diğer bir söylem de, başta IMF olmak üzere bazı uluslararası kuruluşların özellikle dış gelişmelere bağlı olarak kırılganlığının devam ettiği görüşüdür. Enflasyonla mücadele, garanti ve kefilliklerden kaynaklı mali harcamaların yükselttiği koşullu mali yükümlülüklerin yarattığı riskler vurgulanmaktadır.
 
İş dünyası olarak bizleri en çok tedirgin eden veriler ise, yüksek büyümenin ardındaki itici gücün cari açık artışı olarak ortaya çıkmasıdır. Yüksek büyüme artarken beraberinde milli gelire oranı yüzde 5,5’lik tehlike sınırına taşınan cari açıktır.
 
Hatırlanırsa; Türkiye 2010-2011 yıllarında yaşadığı hızlı cari açık artışını sıcak para girişi ile karşıladığından “Kırılgan Beşli” içine girmişti. Henüz de bu beşlinin içinde çıkamadık. Oluşan bu duruma “cari açık sayesinde büyüyoruz”, “büyüme varsa bu cari açık olacak” gibi söylemlerle normal göstermeye çalışanların yanlış yaptığını düşünüyoruz.
 
Cari açığın tanımı bize Türkiye’de ne olduğunu gayet güzel anlatmaktadır. Biz gelirimizden fazlasını harcadığımız için açık veriyoruz. Cari açık tehlikesinin azaltılmasının da tek yolu, gelirimizi arttırmak ve giderimizi azaltmaktır. Burada karşımıza çıkan en belirgin yollar ise ya yatırımı ya da tüketimi kontrol altına almamızdır. Oysa Türkiye’nin durumu yatırımı azaltma politikasını yürütebilecek bir durumda değildir. Artan nüfus ve küresel rekabet ortamı, böyle bir karara olanak tanımaz.
 
Tüketim alanına gelindiğine ise, belki gereksiz ya da lüks tüketimi kontrol altına almak uygun olabilir ama günlük alışverişi azaltacak yönde bir yaklaşım iç piyasa döngülerini allak bullak edebilir.
Bu noktada Türk sanayinin müdahale edebileceği bir alan vardır. O da, ithalatın azaltılması yani üretim ve ihracat için gereken ara mallarını ülkemizde üretecek ortamın yaratılmasıdır. Yani, sanayi üretimimizde orta ve orta-üst teknoloji üretimi sınıfına geçebilmeli, katma değeri yüksek ürünleri rekabet edebilir kalite ve fiyatlama ile küresel piyasalara sürebilmeliyiz. Bunun için de Ar-Ge ve inovasyon temelli çalışmaların desteklenmesine nitelik ve nicelik olarak devam edilmelidir. Bu süreçte, desteklerin verimlilik ve performans takipleri yapılarak, kaynak kullanımı başarısı sağlanmalıdır. Diğer bir çalışma alanı da, yüksek teknoloji ortamına uygun insan kaynağının yetiştirilerek, sanayi üretimine adapte edilmesini sağlamaktır.
 
İzmir’in bu alanlarda sahip olduğu avantajlar siyasi karar alıcılar tarafından da görülerek, İzmir’in insan kaynağı ve altyapısı ile bir teknoloji kenti olmasının yolu açılmalıdır.
 
Bu ay içinde, uzun süredir projelerimiz arasında yer alan Bölgemizin simgesi olacak bir anıt yapma düşüncemiz hayat buldu. Atatürk’ün silueti anıtı, eski havaalanı yolundaki büyük meydanımızda tamamlandı. Şu ana kadar gelen yansımalarda da Bölgemizin adını taşıdığı Büyük Önderimizi yansıtan bu eserin Bölge sanayicilerimize ve bizlere gurur verdiğini de görmekten mutluyuz.
 
 
 

 

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir